📖 Περίπου 35“
➡️Το ντέρμπι απέναντι στην Ανόρθωση, ήταν και το τρίτο διαδοχικό που έχασε με τον ίδιο περίπου τρόπο ο ΑΠΟΕΛ, όπως είχε χάσει και σε αυτά με αντίπαλο τον Κεραυνό, σε Κύπελλο και Πρωτάθλημα (με χρονική σειρά)…
Ωστόσο μετά το αποτέλεσμα απέναντι στην Ανόρθωση, για τους Γαλαζοκίτρινους, χάθηκε και η τελευταία ελπίδα για να τερματίσει κάπου ψηλότερα από την 4η θέση, πράγμα που σημαίνει ότι η προσπάθεια στα πλέι-οφ, θα ξεκινήσει από την πλέον μειονεκτική θέση (είτε σε ημιτελικούς, είτε σε τελικό), συνάμα με το ότι οι τρεις αναμετρήσεις που έχουν απομείνει, θα έχουν διαδικαστικό χαρακτήρα…
Αυτό όμως δεν σημαίνει και… πολλά για την εμφανέστατα βελτιωμένη ομάδα που παρουσιάζεται κατά τον τελευταίο καιρό, τη στιγμή μάλιστα που ο Νικόλας Παπαδόπουλος, δεν είναι και από αυτούς που… χαμπαριάζουν περί αδιάφορων και σημαντικών αναμετρήσεων!
Έτσι λοιπόν… «βλέπει» και την εκτός έδρας αναμέτρηση της ομάδας του, με αντίπαλο την ΑΕΚ κατά την αυριανή μετάβαση στο «Κίτιον» και απέναντι στην προηγούμενη του ομάδα.
Όπως και αν παραταχθεί λοιπόν ο ΑΠΟΕΛ, θα είναι διεκδικητικός απέναντι στους Πρασινοκίτρινους, ακόμα και τώρα που δεν έχει ουσιώδες βαθμολογικό κίνητρο…