📖 Περίπου 55“
➡Για… παραλαβή του δεύτερου στη σειρά Τροπαίου!
Για τη Γυναικεία ομάδα της ΑΕΛ ο λόγος, η οποία μετά τη νίκη στον πρώτο τελικό για τα πλέι-οφ, στην έδρα της, επί της Αναγέννησης, κέρδισε και στον δεύτερο, που τελείωσε πριν από λίγο στο «Σπ. Κυπριανού» και φθάνοντας έτσι στο «2-0», πλέον όλα τα δεδομένα είναι με το μέρος της για να παραμείνει στο θρόνο της Γυναικείας καλαθόσφαιρας και φέτος!
Πως όμως η ομάδα που προπονεί ο Μιχάλης Κουνούνης, έφθασε στη δεύτερη νίκη;
Βασικά ήταν θέμα διαχείρισης, μιας και πριν από την έναρξη του 2ου τελικού, υπήρχαν κάποια αγωνιστικά δεδομένα, που δεν είχαν να κάνουν τόσο με τη… φαρέτρα των Πιττάκα και Κουνούνη, αλλά και με το ψυχολογικό (που αναπόφευκτα, παίρνει θέση στην εξίσωση), που είχε να κάνει με την έκβαση του 1ου τελικού!
Από τη στιγμή που σε μιαν τελική φάση, οι νίκες αποτελούν το απόλυτο βαρόμετρο για την ανάδειξη του νικητή, είναι αυτονόητο ότι όλα τα παιχνίδια (όσα χρειάζονται), είναι αλληλένδετα μεταξύ τους!
Τη στιγμή λοιπόν που μετά από μιαν ισορροπημένη 1η περίοδο, γρήγορου ρυθμού, ο αργός που χαρακτήρισε το 2ο κομμάτι, βοήθησε τη νικήτρια, που απέκτησε μιαν διαφορά, η οποία όπως φάνηκε εκ του αποτελέσματος, ήταν εν τέλει και το βαρόμετρο!
Διότι όσο και αν πάλεψαν τα κορίτσια της Αναγέννησης, αυτά της ΑΕΛ είχαν τις επιλογές, αλλά και τις τακτικές για να αναχαιτίσουν την αντεπίθ7εση της γηπεδούχου και κάπως έτσι, γράφτηκε η όλη ιστορία του 2ου τελικού…
Πλέον, εν αναμονή του 3ου τελικού, που θα γίνει στο «Σ. Σολομωνίδης» (20/03, 19:30) και αν η ΑΕΛ φθάσει στην 3η νίκη, τότε… παραλαμβάνει και το Τρόπαιο, τη στιγμή που η Αναγέννηση θα πάει εκεί, για να διεκδικήσει τις πιθανότητες της!
📊 Στατιστικό (Αναγέννηση – ΑΕΛ 61-72)
https://livestats.dcd.shared.geniussports.com/u/KOK/2425909/bs.html